تفاوت لیوان تک جداره با دو جداره

تفاوت لیوان کاغذی تک جداره با دو جداره که لیوان کاغذی تک جداره دارای یک لایه کاغذ می باشد ولی نوع دوجداره آن دو لایه است.


تفاوت لیوان کاغذی تک جداره با دو جداره که لیوان کاغذی تک جداره دارای یک لایه کاغذ می باشد ولی نوع دوجداره آن  دو لایه است. لایه اضافی  برای راحتی مصرف کننده در هنگام استفاده از نوشیدنی های گرم مورد استفاده قرار می گیرد. لایه دوم تاثیر محیطی لیوان را افزایش می دهد.

تفاوت لیوان کاغذی تک جداره با دو جداره

لیوان کاغذی تک جداره  یک لایه کاغذ دارد در حالی که نوع دوجداره آن دارای دو لایه می باشد. لایه اضافی و الگوی بافت عایق اضافی برای راحتی مصرف کننده در هنگام استفاده از نوشیدنی های گرم مورد استفاده قرار می گیرد. لایه اضافی تاثیر محیطی لیوان را زیاد می کند.

لیوان کاغذی تک جداره

لیوان کاغذی تک جداره تنها از یک لایه کاغذ ساخته شده است که معمولا در آن پوشش نازک پلی اتیلن (PE) به کار می‌رود تا ضد آب شود. از مزایای لیوان کاغذی تکجداره می‌توان به هزینه کم، وزن سبک، قابلیت بازیافت و استفاده آسان اشاره کرد. علاوه بر این لیوان‌های کاغذی تکجداره به دلیل طراحی ساده به انرژی و کاغذ کمتری برای تولید نیاز دارند و با توجه به وزن سبک، هزینه حمل و نقل آن‌ها کاهش می‌یابد.

بنابراین می‌توان گفت لیوان کاغذی تکجداره بسیار پرفروش، قابل دسترس، محبوب و مقرون به صرفه است و برای محیط زیست خطر کم‌تری دارد. همچنین در نظر داشته باشید که به دلیل نازک بودن، این نوع لیوان برای نوشیدنی‌هایی مناسب می باشد که در عرض 10 دقیقه خورده می شوند.

لیوان کاغذی دوجداره

از ویژگی‌های اصلی لیوان کاغذی دو جداره ضخامت آن می باشد. البته باید توجه کنید که این لیوان در مقایسه با لیوان کاغذی تکجداره نسبتاً گران‌تر است. البته این افزایش قیمت بی دلیل نیست، چراکه این نوع لیوان به خوبی عایق بندی شده است و می تواند دمای نوشیدنی را به مدت 20 الی 30 دقیقه نگه دارد و برای کیفیت طعم و مزه آن کم نشود. این لیوان به مرور زمان خیس و سست نمی‌شود و گاهی اوقات بیش از یکبار می‌توان از آن استفاده کرد، که از مزیت‌های آن محسوب می‌شود.

تفاوت در ساختار

تفاوت  اصلی لیوان کاغذی تک جداره با دو جداره در ساختار آن‌ها می باشد. لیوان‌های تکجداره از یک ورق کاغذ ساخته شده که این ورق کاغذ به شکل دایره بریده می‌شود و سپس با استفاده از دستگاه قالب‌زن به شکل لیوان در می‌آید. در آخرآن را با یک لایه نازک ضد آب (معمولا پلی اتیلن) می‌پوشانند.

برای لیوان کاغذی دوجداره فرایند مشابهی طی می‌شود و بین دو لایه کاغذ، یک لایه محافظ به کار می‌رود. دایره کوچکتردرون دایره بزرگتر قرار می‌گیرد تا فضایی برای لایه عایق ایجاد شود. در نهایت این دو لایه با گرما و فشار به یکدیگر متصل می شوند.

تفاوت لیوان کاغذی تک جداره با دو جداره
تفاوت لیوان کاغذی تک جداره با دو جداره که لیوان کاغذی تک جداره دارای یک لایه کاغذ می باشد ولی نوع دوجداره آن دو لایه است.

تفاوت در نوع استفاده

تفاوت در نوع استفاده نشان می‌دهد که نمی‌توان گفت کدام لیوان بهتر است و به دلیل کاربرد منحصر‌به‌فرد خود، هرکدام طرفداران خود را دارند. لیوان تکجداره معمولا برای سرو نوشیدنی‌های سرد مانند نوشابه، آبمیوه یا آب استفاده می‌شود. این لیوان در صورتی برای نوشیدنی‌های گرم مناسب است که در مقدار کم سرو شده و در مدت زمان کوتاه مصرف شود. درنتیجه لیوان کاغذی تک جداره اغلب در فست‌فودی‌ها، پیک‌نیک‌ها و مصارف شخصی به کار می روند.

لیوان دو جداره نیز برای سرو تمامی نوشیدنی های مناسب است، اما به دلیل قیمت بالاتر برای نوشیدنی‌های سرد توصیه نمی‌شوند. پس از لیوان دوجداره غالبا در کافی شاپ‌ها برای سرو نوشیدنی گرم و یا برای سرو نوشیدنی برای دقایق طولانی تر استفاده می کنند.

تفاوت لیوان کاغذی تکجداره با دو جداره در قیمت

لیوان تک جداره به دلیل ساخت ساده‌تر، عموماً از لیوان دوجداره ارزان‌تر می باشد.  اگر به کاربرد این لیوان‌ها دقت نکنیم و برای نوشیدنی‌های گرم از لیوان تک جداره استفاده کنیم احتمال دارد  این کار منجر به نشتی از لیوان و هدر رفتن نوشیدنی شده  و هزینه اضافی داشته باشد. پس  بسته به نیاز و کاربرد، لیوان مناسب خود را انتخاب کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *