ظروف-کاغذی

دستگاه-لیوان-کاغذی-در-تبریز


مقایسه ظروف یک‌بار مصرف کاغذی و پلاستیکی

مقایسه ظروف یک‌بار مصرف کاغذی و پلاستیکی، در مقایسه نسبت به هم استفاده از ظروف کاغذی هم با صرفه تر هم نسبت به ظروف پلاستیکی کم ضرر تر اند.

دستگاه تولید لیوان کاغذی چیست و چگونه کار می کند؟

دستگاه لیوان ساز براساس مصرف به دسته بندی های متفاوتی تقسیم می شوند. ظرفیت این لیوان ها شامل 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, …, 32 هر اونس است که هر اونس برابر با 28.34 می باشد. به دلیل تماس مستقیم لیوان کاغذی با مواد غذایی به منظور جلوگیری از آلودگی مواد غذایی حتما باید استریل شود.

همانطور که در مقاله ی دستگاه ساخت لیوان کاغذی نیز گفته شد، لیوان کاغذی از چند لایه مقاوم تشکیل شده است به همین دلیل در برابر گرما مقاوم است. هم چنین ماده ای به نام پلی اتیلن در ساخت این لیوان استفاده شده است که به محیط زیست ضرر نمی رساند. هم چنین بر روی مواد غذایی کمترین اثر شیمیایی را می گذارد. بهتر است بدانید مقدار ماده ای که در یک لیوان کاغذی به کار می رود به اندازه مقدار وزن مایعاتی است که در آن قرار می گیرد، از جذب رطوبت نوشیدنی ها به قسمت بیرونی لیوان جلوگیری می کند .

مقایسه ظروف یک‌بار مصرف کاغذی و پلاستیکی
مقایسه ظروف یک‌بار مصرف کاغذی و پلاستیکی

تاریخچه لیوان یکبارمصرف

 اختراع کاغذ به قبل از میلاد مسیح می رسد بر طبق اسناد و شواهد به دست آمده ساختار لیوان کاغذی به امپراطوری چین باز می گردد که توسط طراحان چینی در ابعاد و اندازه های مختلف همچنین با کشیدن نقش های زیبا بر روی آن از این وسیله برای نوشیدن چای مورد مصرف بود , اما در قرن بیستم این محصولات کاغذی بیشتر مورد توجه قرار گرفتند از آنجا که در سال 1908 پرفسور AlViN davison مقاله ای با عنوان ( مرگ در میان لیوان های نوشیدنی مدارس) منتشر کرد در اماکن عمومی استفاده از لیوان های شیشه ای باعث آلودگی و بیماری های همه گیر می شد در سال 1908 قانون ممنوعیت استفاده از لیوان های مشترک تصویب و دوران تازه ای برای مصرف از لیوان های  کاغذی آغاز شد .

مزایای استفاده از لیوان کاغذی

 • قابل بازیافت بوده در طبیعت تجزیه می شوند .
 • برخلاف لیوان های پلاستیکی برای سلامتی مضر نیستند
 • قابلیت تحمل بالا در مقابل حرارت و نوشیدنی های داغ
 • طرح ها و نقش های گوناگونی را می توان روی آن چاپ نمود .
 • از لحاظ اقتصادی به صرفه تر هستند .

تفاوت-ظروف-کاغذی-با-پلاستیکی

مقایسه ظروف یکبار مصرف کاغذی با پلاستیکی

 1. یکی از مهم ترین ویژگی های ظروف و لیوان های کاغذی یک‌ بار مصرف قابلیت تجزیه است، ولی لیوان های پلاستیکی یکبار مصرف تجزیه پذیر نبوده و سال های بسیاری طول می کشد تا شاید کمی از آن ها تجزیه شوند.
 2. محققان اعلام نموده اند که نوشیدن هر نوع نوشیدنی گرم و سرد در لیوان های کاغذی یکبار مصرف مشکلی ایجاد نمی کند. چون لیوان های کاغذی اغلب نوعی پوشش مومی شکل به دور خود دارند.
 3. از مصرف نوشیدنی های داغ و گرم در ظروف و لیوان های پلاستیکی یکبار مصرف خودداری نمایید زیرا در اثر گرما ممکن است برخی از مواد شیمیایی و سمی و سرطان زا  از محصولات پلاستیکی وارد محتویات نوشیدنی بشود.
 4. از لحاظ قیمت و هزینه، محصولات و ظروف ساخته شده از کاغذ به نسبت گران‌تر از محصولات پلاستیکی هستند.

نکات مهم

 • بسیاری از محققان استفاده همیشگی از ظروف شیشه ای را پیشنهاد می کنند. علت های مختلفی برای این پیشنهاد وجود دارد.
 • مهم ترین آن، قابل برگشت بودن شیشه به محیط زیست و تجزیه پذیری آن می باشد.
 • علت بعدی قابلیت بازیافت شیشه است. به طور گسترده در سراسر دنیا کارخانجات زیادی برای بازیافت و تبدیل شیشه به محصولات دیگر وجود دارند.
 • علت مهم دیگر آن، حفظ سلامتی انسان هنگام استفاده از آن می باشد. در لیوان های شیشه ای مجاز به استفاده از نوشیدنی های گرم و سرد می باشیم، بی آنکه کیفیت نوشیدنی کم شود.
 • نکته حائز اهمیت این است که کیفیت شیشه های بازیافتی نسبت به شیشه هایی که به طور مستقیم از مواد خام تولید می شوند، تغییر چندانی نمی کند و محصول نهایی کیفیت خود را حفظ می کند.

حفظ سلامتی هنگام مصرف ظروف یکبار مصرف

 1. سعی کنید در زمان گرم کردن غذاهایتان از ظروف یکبار مصرف استفاده ننمایید. و اگر ظروف پلاستیکی خود را برای گرم کردن غذا داخل ماکرویو می گذارید، حتما به قابلیت استفاده از آن در ماکروویو دقت نمایید.
 2. در هنگام شستشوی ظروف پلاستیکی، از مواد شیمیایی قوی برای این کار استفاده ننمایید زیرا ممکن است مواد شیمیایی این ظروف آزاد گردیده و وارد غذا شوند و مشکلاتی را برای سلامتی افراد به وجود بیاورند.
 3. هرگز به طور دائم و همیشگی از ظروف پلاستیکی و کاغذی استفاده ننمایید. انتخاب ظروف شیشه ای برای استفاده مداوم در منزل بهترین گزینه می باشد.
 4. برخی از ظروف پلاستیکی حاوی بیسفنول می باشند که ماده ای سمی است و ایجاد سرطان می کند و عوارض مختلفی را برای سلامت بدن دارد. بنابراین قبل از خرید ظروف پلاستیکی به این نکته توجه کنید.
 5. برخی کارخانجات اسباب بازی نیز از بیسفنول در تولید عروسک و وسایل بازی برای کودکان استفاده می کنند که بسیار نگران کننده می باشد.زیرا این مواد تاثیرات بسیار مخربی بر روی سلامتی چه در زنان و چه مردان می گردد.

لیوان-یکبار-مصرف-کاغذی

نکات مهم در مقایسه ظروف یک‌بار مصرف کاغذی و پلاستیکی

به گفته کارشناسان مصرف نوشیدنی های داغ و گرم در ظروف و لیوان های پلاستیکی یکبار مصرف خطر ابتلا به سرطان را بسیار بالا می برد. زیرا آن ها معتقدند که در اثر گرما ممکن است برخی از مواد شیمیایی و سمی و سرطان زا از ظروف پلاستیکی وارد محتویات داخل لیوان شده و وارد بدن فرد شود و زمینه مناسبی را برای ابتلا به انواع سرطان ها ایجاد کند.

مزایای لیوان کاغذی یکبار مصرف نسبت به لیوان یکبار مصرف پلاستیکی

 1. 1.جلوگیری از نفوذ مایعات داغ به  سطح خارجی لیوان کاغذی.
 2. وزارت بهداشت ایران وسازمان محیط زیست ایران به تازگی به دنبال وضع قوانینی هستند که استفاده از لیوان یکبار مصرف پلاستیکی را ممنوع کند.
 3. لیوان کاغذی پس از استفاده بهتر قابل بازیافت است.
مقایسه ظروف یک‌بار مصرف کاغذی و پلاستیکی
مقایسه ظروف یک‌بار مصرف کاغذی و پلاستیکی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *