ظروف-کاغذی

دستگاه-لیوان-کاغذی-در-تبریز


تفاوت ظروف یک‌ بار مصرف کاغذی و پلاستیکی

به طور کلی میل به آسایش و رفاه در انسان همیشه او را به سمت پیشرفته تر شدن سوق می دهد، بگونه ای که هدف اصلی از هر اختراعی رسیدن به رفاه بیشتر بوده است. تولید ظروف یک بار مصرف پلاستیکی و کاغذی نیز همین هدف را دنبال می کند. یکی از مهم ترین ویژگی های ظروف یکبار مصرف عدم نیاز به شستشو می باشد، که یکی از اهداف مهم افراد مصرف کننده نیزدر مصرف ظروف یکبار مصرف همین می باشد.

استفاده از ظروف پلاستیکی و کاغذی یکبار مصرف اگرچه رفاه نسبی را برای همه ایجاد کرده است، اما اگر مشاهده ای کلی به آن داشته باشیم متوجه آثار تکان دهنده ای از پلاستیک می شویم. که اکثر این ظروف پس از یک بار استفاده، به دور انداخته می شوند و مصرف دیگری ندارند.

تفاوت-ظروف-کاغذی-با-پلاستیکی

مقایسه ظروف یکبار مصرف کاغذی با پلاستیکی

 1. یکی از مهم ترین ویژگی های ظروف و لیوان های کاغذی یک‌ بار مصرف قابلیت تجزیه است، ولی لیوان های پلاستیکی یکبار مصرف تجزیه پذیر نبوده و سال های بسیاری طول می کشد تا شاید کمی از آن ها تجزیه شوند. همین امر، نگرانی افراد مسئول را برای تولید انبوه محصولات پلاستیکی افزایش داده است.
 2. محققان اعلام نموده اند که نوشیدن هر نوع نوشیدنی گرم و سرد در لیوان های کاغذی یکبار مصرف مشکلی ایجاد نمی کند. اما لیوان های کاغذی اغلب نوعی پوشش مومی شکل به دور خود دارند که دوام آنها را افزایش داده و کیفیت موادی که داخل آنها ریخته می شوند را تغییر می دهند.
 3. یکی از توصیه های مهم دیگر این است که  از مصرف نوشیدنی های داغ و گرم در ظروف و لیوان های پلاستیکی یکبار مصرف خودداری نمایید .برخی از کارشناسان بر این باورند که در اثر گرما ممکن است برخی از مواد شیمیایی و سمی و سرطان زا  از محصولات پلاستیکی وارد محتویات نوشیدنی شده و به بدن فرد وارد گردد و زمینه مناسبی را برای ابتلا به انواع سرطان ها ایجاد کند. اما برخی کارشناسان این مطلب را قبول ندارند.
 4. از لحاظ قیمت و هزینه، محصولات و ظروف ساخته شده از کاغذ به نسبت گران‌تر از محصولات پلاستیکی هستند اما باید در نظر داشت که با وجود گران تر بودن، حفظ سلامتی انسان ها از هر چیز مهم تر می باشد. لیوان های کاغذی در مقایسه با لیوان های پلاستیکی گرما را کمتر از خود عبور می دهند. بنابراین هنگامی که نوشیدنی داغ در داخل لیوان کاغذی ریخته می شود، راحت‌ تر می توان آن را در دست نگه داشت.

نکات مهم

 • بسیاری از محققان استفاده همیشگی از ظروف شیشه ای را پیشنهاد می کنند. علت های مختلفی برای این پیشنهاد وجود دارد.
 • مهم ترین آن، قابل برگشت بودن شیشه به محیط زیست و تجزیه پذیری آن می باشد.
 • علت بعدی قابلیت بازیافت شیشه است. به طور گسترده در سراسر دنیا کارخانجات زیادی برای بازیافت و تبدیل شیشه به محصولات دیگر وجود دارند.
 • علت مهم دیگر آن، حفظ سلامتی انسان هنگام استفاده از آن می باشد. در لیوان های شیشه ای مجاز به استفاده از نوشیدنی های گرم و سرد می باشیم، بی آنکه کیفیت نوشیدنی کم شود.
 • نکته حائز اهمیت این است که کیفیت شیشه های بازیافتی نسبت به شیشه هایی که به طور مستقیم از مواد خام تولید می شوند، تغییر چندانی نمی کند و محصول نهایی کیفیت خود را حفظ می کند.

حفظ سلامتی هنگام مصرف ظروف یکبار مصرف

 • سعی کنید در زمان گرم کردن غذاهایتان از ظروف یکبار مصرف استفاده ننمایید. و اگر ظروف پلاستیکی خود را برای گرم کردن غذا داخل ماکرویو می گذارید، حتما به قابلیت استفاده از آن در ماکروویو دقت نمایید.
 • در هنگام شستشوی ظروف پلاستیکی، از مواد شیمیایی قوی برای این کار استفاده ننمایید زیرا ممکن است مواد شیمیایی این ظروف آزاد گردیده و وارد غذا شوند و مشکلاتی را برای سلامتی افراد به وجود بیاورند.
 • هرگز به طور دائم و همیشگی از ظروف پلاستیکی و کاغذی استفاده ننمایید. انتخاب ظروف شیشه ای برای استفاده مداوم در منزل بهترین گزینه می باشد.
 • برخی از ظروف پلاستیکی حاوی بیسفنول می باشند که ماده ای سمی است و ایجاد سرطان می کند و عوارض مختلفی را برای سلامت بدن دارد. بنابراین قبل از خرید ظروف پلاستیکی به این نکته توجه کنید.
 • برخی کارخانجات اسباب بازی نیز از بیسفنول در تولید عروسک و وسایل بازی برای کودکان استفاده می کنند که بسیار نگران کننده می باشد.زیرا این مواد تاثیرات بسیار مخربی بر روی سلامتی چه در زنان و چه مردان می گردد.

لیوان-یکبار-مصرف-کاغذی

نکات مهم در مصرف لیوان کاغذی

به گفته کارشناسان مصرف نوشیدنی های داغ و گرم در ظروف و لیوان های پلاستیکی یکبار مصرف خطر ابتلا به سرطان را بسیار بالا می برد. زیرا آن ها معتقدند که در اثر گرما ممکن است برخی از مواد شیمیایی و سمی و سرطان زا از ظروف پلاستیکی وارد محتویات داخل لیوان شده و وارد بدن فرد شود و زمینه مناسبی را برای ابتلا به انواع سرطان ها ایجاد کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *