مقوای استروک و نوع تهیه آن

مقوای استروک و نوع تهیه آن


مقوای استروک از چه موادی ساخته شده است؟

مقوای استروک یا همان کاغذ دور لیوان کاغذی می باشد که به رول کف لیوان دوخته می شود. استروک‌ ها با ابعادی متناسب با لیوان‌ های کاغذی برش داده شده و در کارگاه‌ های ساخت لیوان، جهت استفاده در دستگاه لیوان کاغذی استفاده می‌ شوند. اما سؤال اینجاست که این استروک‌ ها باید دارای چه خاصیتی باشند و از چه موادی آن ها را ساخت؟ در این مقاله از بلاگ ایران لیوان مواد اولیه استروک و هر آنچه می‌خواهید در مورد نحوه تولید لیوان‌ های کاغذی یکبار مصرف بدانید، را بررسی کرده ایم.

مواد اولیه مقوای استروک چیست و چگونه تهیه می‌ شود؟

در دنیای امروز تقاضا برای کاغذ و مقوا به طور مداوم در حال رشد بوده اما منابع موجود برای تأمین این نیازها کافی نمی باشد. صنعت کاغذسازی تا حد زیادی به منابع بومی ‌چوب سخت وابسته بوده، و همانطور که می دانید این منابع به شدت محدود هستند. محدود بودن منابع جنگلی، صنایع را وادار کرده تا به گزینه‌های مختلف الیاف مواد خام، شامل بقایای گندم، برنج، جو یا باگاس نیشکر توجه نمایند. امروزه در سطح جهان، 9% الیاف کاغذ از الیافی غیر چوبی به دست آمده و خمیر باگاس در دهه‌ های اخیر مورد توجه روزافزون صنعت خمیر و کاغذ قرار گرفت. از همین خمیر برای تهیه استروک استفاده می کنند. در واقع از باگاس برای تولید کاغذ و در نهایت از کاغذ برای تولید استروک استفاده می‌ شود.

همانطور که می‌ دانید، نیشکر گیاهی است که از آن برای تولید قند و شکر استفاده می‌ کنیم. نیشکر یا Saccharum officinarum علفی است که در کشورهای گرمسیری و نیمه گرمسیری، به ویژه برزیل، ایران، هند، پاکستان، چین و تایلند رشد می کند. برای تهیه قند و شکر، ساقه‌ های نیشکر را بریده و خرد می‌ کنند و شیره آن گرفته شود؛ به این عملیات شیره‌ گیری می گویند.

تفاله‌ای که پس از عملیات شیره‌ گیری باقی می‌ ماند، برای تهیه باگاس نیشکر مورد استفاده قرار می گیرد. باگاس فیبری است که پس از برداشت شیره گیاه نیشکر و آب اضافی آن باقی می‌ ماند. تا همین اواخر، باگاس معمولاً دور ریخته و یا رها می‌ شد تا بپوسد، اما امروزه به عنوان یک منبع تجدیدپذیر برای تولید محصولات کاغذی و همچنین به عنوان سوخت کارخانه‌ ها استفاده می کنند.

مقوای استروک و نوع تهیه آن

فرآیند تولید باگاس و تبدیل آن به خمیر کاغذ

همانطور که گفتیم، باگاس مهم‌ ترین ماده بین مواد اولیه استروک است. پس از اینکه شیره نیشکر از آن جدا شد، تفاله‌ ای که باقی میماند، خرد و آسیاب می‌ شود که به آن باگاس می‌ گویند. حدود 50% باگاس نیشکر را می‌ توان برای کاغذسازی استفاده کرد.

فرآیند خمیرسازی، شامل پختن، شستشو، غربال‌گری و سفید کردناست. باگاس نیشکر نسبت به مواد دیگر راحت‌ تر سفید میشود. برای سفید شدن الیاف نیشکر، به حداقل عنصر سفید کننده بدون کلر نیاز است. سفیدکننده سه مرحله‌ای CEH معمولی میتواند خمیر باگاس را تا ISO 80% سفید کند.

بیشتر کارخانه‌ های قدیمی‌ باگاس نیشکر، اساسا از سفیدکننده سه مرحله‌ای CEH برای سفید کردن باگاس استفاده می‌ کنند. الیاف باگاس در صورتی که سفید نشده باشند، رنگ کاهی مایل به بژ دارند. به این ترتیب خمیر کاغذ از باگاس به دست می‌ آید.

مزایای مواد اولیه مقوای استروک

مقوای استروکی که از ساقه نیشکر یا همان باگاس تولید می‌ شود، از جهات مختلف، چه برای سلامتی و چه محیط زیست بسیار مفید می باشد. مواد سازگار با محیط زیست، دارای سه ویژگی هستند: تجدیدپذیر، زیست تخریب‌ پذیر و کمپوست‌ پذیر. استروک فیبر نیشکر هر سه را داراست. در ادامه به بررسی این سه ویژگی و برخی از عمده‌ترین مزایای استروک اشاره خواهیم کرد.

1. زیست تخریب‌ پذیری

باگاس در شرایط کمپوست زیست تخریب‌ پذیر است و عرض 30 تا 90 روز تجزیه میشود؛ گرچه بسیاری از محصولات مبتنی بر کاغذ را هم می‌ توان کمپوست نمود. مزیت باگاس این است که رشد نیشکر اثرات زیست محیطی مشابه کاغذی که از درختان به دست می‌ آید را ندارد. تولید الوار به عنوان یکی از چهار عامل اصلی جنگل‌ زدایی شناخته شده و نشان داده شده تولید چوب، باعث تخریب سالانه حدود 380000 هکتار در کشورهای مختلف می‌ شود.

مقوای استروک و نوع تهیه آن

2. قابل تجدید

حدود 40% از چوبی که ما برداشت میکنیم، برای کاربردهای تجاری و صنعتی استفاده می‌ شود. این استفاده بیش از حد از چوب منجر به از بین رفتن تنوع زیستی، جنگل زدایی، آلودگی آب و انتشار گازهای گلخانه‌ای شده است. فیبر نیشکر با ارائه جایگزینی برای محصولات کاغذی مبتنی بر درخت، پتانسیل بسیار زیادی را ارائه میدهد.

از آنجا که رشد درختان مدت زمان زیادی طول می‌ کشد (7-10 سال) و عملیات برداشت آن‌ ها، هکتارها زمین را از هر گونه درخت پاک می‌ کند، میتوان با استفاده از ساقه نیشکر مانع از انجام این کار شد و درختان را برای آیندگان باقی گذاشت.

3. قابل کمپوست

محصولات تولید شده از نیشکر، میتوانند سریعتر تجزیه شوند. در کمتر از 90 روز، باگاس را میتوان به طور کامل کمپوست کرد. باگاس بعد از کمپوست شدن، به کود غنی از مواد مغذی تبدیل می‌ شود.

برخلاف محصولات پلاستیکی یا پلی استایرن، محصولات باگاس به صورت خانگی قابل کمپوست هستند. در شرایط کمپوست خانگی، باگاس به یک کمپوست غنی از مواد مغذی تجزیه میشود و می‌ تواند به عنوان کود و نرم‌ کننده خاک مورد استفاده قرار گیرد.

4. حمایت از کشاورزان با مقوای استروک

سالانه حدود 1.2 میلیارد تن نیشکر در جهان تولید می‌ شود. از این میزان، 100 میلیون تن باگاس به دست می‌ آید. مقداری از این باگاس به عنوان سوخت زیستی سوزانده شده، اما مقدار زیادی از آن دور ریخته میشود. باگاس مواد اولیه کاغذ استروک گلاسه یا کاغذ استروک مات است. با تولید استروک و انواع دیگر کاغذ از باگاس، هدف جدیدی برای این محصول جانبی کشاورزی پیدا شده که کاهش ضایعات و حمایت از کشاورزان را به دنبال دارد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *