لیوان-کاغذی

لیوان-کاغذی


لیوان کاغذی

کاربرد ظروف کاغذی در زندگی روزمره در حال گسترش می باشد. اما دلیل آن چیست و این لیوان ها چه ویژگی هایی دارند. که آن ها را مناسب استفاده در انواع مکان ها و مواد غذایی مختلف کرده است؟

لیوانِ کاغذی سفارشی برای فست فود

در صنعت فست فود همه چیز باید در سریع ترین زمان ممکن آماده شود. در ابتدا تنها تصور ما از فست فود غذایی است که وجود دارد اما ظروفی که برای آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. نیز اهمیت دارند و باید سالم باشند. لیوان کاغذی که برای سیب زمینی و یا نوشابه استفاده می شود بسیار مهم است. این ظروف یکبار مصرف کاربرد زیادی دارند.

کاربرد لیوان کاغذی

ظروف کاغذی از قدیم الایام در میان چینیان رواج داشت. اما از قرن بیستم به بعد شکل امروزی تری را به خود گرفته است. می توان گفت بنیانگذار ساخت لیوان کاغذی پروفسور آلوین داویسُن بوده است. وی با اعتراض به استفاده از لیوان مشترک در مدارس و مکان عمومی که زمینه ساز بیماری های مختلفی است. مردم را آگاه کرد. در نتیجه تولید گسترده و انبوه لیوان کاغذی در طرح ها و شکل های گوناگون آغاز شد.

به تدریج لیوان های شیشه ای جای خود را به لیوان های کاغذی دادند. و در مراکز عمومی همچون بیمارستان، مدارس، قطارها و… قابل استفاده قرار گرفتند. اقتصادی بودن و نشکن بودن این لیوان ها در مقایسه با لیوان های شیشه ای دلیل دیگر گسترش سریع آن میان مردم بود. برای ساخت لیوان کاغذی نمی توان از هر جنس کاغذی استفاده کرد. چرا که این لیوان کاغذی در معرض نوشیدنی ها و خوراکی های سرد، گرم و حتی اسیدی قرار خواهد گرفت. بنابراین باید مقاومت کافی در برابر این شرایط را داشته باشد.

کاربرد-لیوان-کاغذی
کاربرد ظروف کاغذی در زندگی روزمره

بهترین جنس برای ساختن لیوان کاغذی، کاغذهایی با پوشش پلی اتیلن می باشد. از جمله ویژگی های مهم کاغذ های پلی اتیلن دار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • غیر قابل نفوذ بودن مایع به بیرون لیوان کاغذی
 • کیفیت بالا
 • عایق بسیار عالی در برابر گرما و سرما
 • سریع تر بازیافت می شود و به محیط زیست آسیب کمتری می رسانند.
 • با مواد شیمیایی واکنش نشان نمی دهد. و تاثیری بر روی مواد غذایی داخل لیوان کاغذی نمی گذارد.

استفاده از چسب برای چسباندن لیوان کاغذی

استفاده از چسب یا سایر مواد شیمیایی برای چسباندن کاغذ در ظروف یکبار مصرف نه تنها غیر بهداشتی است. بلکه ممکن است چسب استفاده شده با نوشیدنی داخل لیوان کاغذی واکنش شیمیایی برقرار نماید. و مشکلات گوارشی برای فرد به وجود بیاورد. عدم نیاز به چسب برای متصل کردن دو لبه لیوان، مزیت دیگر استفاده از پلی اتیلن در تولید ظروف یکبار مصرف است. تنها از طریق حرارت دادن دو لبه کاغذی لیوان می توان آن ها را به یکدیگر متصل نمود.

این کاغذها که اغلب از کشور های خارجی وارد می شوند. به صورت رولی بوده و یک سمت آن ها پوششی از پلی اتیلن دارد. و سمت دیگر آن کاغذی می باشد. طرفی که با پلی اتیلن پوشیده شده. برای داخل ظروف یکبار مصرف استفاده می شود. و سمت کاغذی آن قسمت بیرونی ظروف یکبار مصرف کاغذی را تشکیل می دهد. به دلیل خاصیت غیر قابل نفوذ پلی اتیلن، مایعات و نوشیدنی ها از داخل لیوان نشت نمی کند. کاغذی بودن قسمت بیرونی لیوان نیز این امکان را به شرکت ها، رستوران ها و… می دهد تا تصویر تبلیغاتی مورد نظر خود را بر روی آن چاپ نمایند.

وزن بالا و ضخامت لیوان های یکبار مصرف از نشانه های یک محصول درجه یک می باشد. لیوان کاغذی در دو نوع تک جداره و دوجداره تولید می گردد.

تک جداره

همانگونه که از اسم این لیوان کاغذی مشخص است. تنها از یک لایه کاغذ با کیفیت تشکیل شده اند. این لیوان ها نازک تر می باشد. و در برابر مایعات گرم مقاومت ندارند. بنابراین تنها برای مایعات سرد قابل استفاده می باشند.

دو جداره

این لیوان ها که از دو لایه کاغذ با کیفیت تشکیل شده اند. برای مایعات گرم مناسب هستند. هوای مابین دو لایه لیوان مانند عایق عمل نموده و از گرما یا سرما مایع محافظت می نماید همچنین از انتقال گرما به دست جلوگیری نموده. و به آسانی می توانید نوشیدنی خود را با خود جا به جا کنید. انواع لیوان کاغذی یکبار مصرف ظاهری یکسان و شبیه به هم دارند. اما در عمل بیشتر آن ها دارای ایراداتی می باشند. عدم استحکام کافی، بوی نامطبوع و نشت مایعات از کف لیوان برخی از این مشکلات می باشد.

به طور کلی می توان کاربرد های لیوان کاغذی را در زندگی روزمره به دسته های زیر تقسیم نمود:

 1. در رستوران ها و کافی شاپ ها برای سرو نوشیدنی ها و یا سفارشات بیرون بر
 2. در مراسمات مذهبی مانند اعیاد، عزاداری ها برای پذیرایی چای یا آبمیوه و …
 3. در عروسی، تولد و دورهمی ها
 4. پیک نیک و سفر های بین شهری

امروزه تصور دنیایی بدون ظروف یکبار مصرف برای بسیاری از ما غیر ممکن بوده و این لیوان ها اگر از بهترین مواد اولیه و با برند های معتبر باشند. کم ترین ضرر را برای محیط زیست خواهند داشت در غیر اینصورت زباله ای به انبوه زباله های شهر اضافه خواهند نمود.

کاربرد-لیوان-کاغذی-2
کاربرد ظروف کاغذی در زندگی روزمره

انواع لیوان کاغذی

 • لیـوان کاغذی با لایه های جداکننده هوا
 • لیوان کاغـذی پلی کربنات
 • لیوان کاغذی قابل بازیافت
 • لیـوان کاغذی پایدار
 • لیوان کاغـذی ساخته شده همراه با موم

مزایای استفاده از لیوان کاغذی

 • در ساخت لیوان کاغذی دو جداره از مواد شیمیایی استفاده نشده است. و به انسان و یا محیط زیست آسیبی نمی رسانند.
 • این محصول می تواند تا ۹۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند. و در عین حال به دست شما گرمای زیادی را وارد نکند.
 • شما می توانید بدون نگرانی بابت سلامتیتان هر گونه نوشیدنی داغی از جمله قهوه و چای را در این لیوان های کاغذی میل کنید.
 • این محصول از مواد تجزیه پذیر ساخته شده است. و به محیط زیست آسیبی نمی رساند و به مرور تجزیه خواهد شد.

معایب استفاده از لیوان کاغذی

 • مواد اولیه ی این محصول در ایران در دسترس نیست. و باید وارد کشور شود که این مسئله هزینه ی این محصول را تاحدودی بالاتر می برد.
 • این محصول هزینه های بیشتری را نسبت به ظروف پلیمری در پی دارد.
 • برای بسته بندی انواع لبنیات نمی توان از این محصول استفاده نمود.
 • با این حال که این محصول قابل بازیافت باشد. و به محیط زیست آسیبی نمی رساند اما برای ساخت این محصول نیازمند به قطع درختان بسیاری هستیم که این مسئله نیز خود به محیط زیست آسیب می رساند. و باعث از دست دادن جنگل ها می شود.
 • برای تولید لیوان های کاغذی حدودا ۱۲ برابر آب و ۳۶ برابر برق نسبت به لیوان های فومی و دیگر مدل های لیوان یکبار مصرف نیاز می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *